Strona główna
Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Realizacja szczepień w szkołach, zadania.
We wrześniu 2024 r. szczepienia w ramach programu będą przeprowadzane u osób po ukończeniu 9. roku życia, do ukończenia 14. roku życia – w schemacie dwudawkowym i mogą być wykonywane przez lekarza POZ na terenie szkół za zgodą dyrektora placówki oświatowej.
Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest przez rodzica, a następnie przez lekarza POZ na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego.
Informacje na temat szczepień:
Przewodnik po szczepieniach dla rodziców nastolatków
Przewodnik dla rodziców i lekarzy - jak rozmawiać z nastolatkami o szczepieniach
Dokumenty:
Wzor_deklaracja_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w_szkole