Szacunku dla każdej z osobna chwili, bo umrze i nic się nie powtórzy”

Sprawozdanie z obchodów Roku Janusza Korczaka
w Szkole Podstawowej im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie

W odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Grali Dąbrowiźnie postanowił włączyć się w obchody Roku Janusza Korczaka. Przedsięwzięcia związane z popularyzacją sylwetki i dorobku tego wybitnego pedagoga realizowane były w ciągu całego roku kalendarzowego 2012.

W ramach obchodów Roku Janusza Korczaka w Szkole Podstawowej w Grali Dąbrowiźnie zostały przeprowadzone następujące przedsięwzięcia:

1.    Przygotowano i wydano specjalny numer gazetki szkolnej Jedyna poświęcony sylwetce Janusza Korczaka.
2.    Członkowie Koła Dziennikarsko-Teatralnego zaprezentowali rodzicom, nauczycielom
i uczniom naszej szkoły montaż słowno – muzyczny poświęcony sylwetce Janusza Korczaka i prawom dziecka.
3.    Na zajęciach lekcyjnych we wszystkich klasach odbywało się wspólne czytanie fragmentów Króla Maciusia Pierwszego, Kajtusia Czarodzieja, Prawideł życia i Pamiętnika Blumki.
4.    W salach lekcyjnych i na korytarzu szkolnym wisiały gazetki tematyczne o Januszu Korczaku i jego dokonaniach.
5.    Zorganizowano wystawę książek autorstwa Janusza Korczaka i publikacji poświęconych jego życiu i twórczości.
6.    Na zajęciach pozalekcyjnych i świetlicowych uczniowie oglądali film Król Maciuś Pierwszy
i Janusz Korczak – Król dzieci.
7.    Odbyły się następujące konkursy szkolne:
    Moje troski i zmartwienia – list do Janusza Korczaka (konkurs literacki),
    Janusz Korczak przyjacielem dzieci (konkurs plastyczny),
    Janusz Korczak - znam Go?” (konkurs na najciekawszy album o Januszu Korczaku).
8.    5 uczniów z klas IV-VI wzięło udział w konkursie literackim Gdybym był królem Maciusiem Pierwszym… organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Siedlcach. Uczennice Paulina Przystupa i Agnieszka Zielińska zajęły pierwsze i drugie miejsce.

Obchody Roku Janusza Korczaka w naszej szkole zostały podsumowane na początku stycznia br.

Samorząd Uczniowski zorganizował:
    szkolny konkurs wiedzy o Januszu Korczaku,
    wystawę książek, albumów i plakatów poświęconych Korczakowi,
    apel, podczas którego przypomniano wiadomości o Januszu Korczaku oraz zaprezentowano sprawozdanie z obchodów Roku Janusza Korczaka w naszej placówce.

oprac. opiekunowie SU

Sunday the 28th. Copyright Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie.