logoorder                  szk logo

w Grali Dąbrowiźnie

Rok szkolny 2013/2014

1. Ucz i ucz się z TIK

Na lekcjach i nie tylko TIK-u używamy - bo ludźmi  XXI wieku się nazywamy.

informacje wykorzystywane do nauki czerpiemy ze stron www podanych przez nauczyciela,

korzystamy z linków umieszczonych na szkolnej stronie internetowej,

nauczyciele w miarę możliwości prowadzą zajęcia w pracowni komputerowej wykorzystując programy  multimedialne.

2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.

Korzystać z TIK umiemy i więcej wiemy.

informacje porównujemy w różnych źródłach, by sprawdzić ich rzetelność,

nie kopiujemy w całości pobranych z Internetu czy programów multimedialnych (słowniki, encyklopedie itp) tekstów, wybieramy najważniejsze informacje i na ich podstawie opracowujemy własny tekst.

3. Nie kradnij i nie daj się okraść.

Samodzielnie prace wykonujemy, gdy ściągamy, nie kradniemy.

zawsze podajemy  źródło wykorzystanych  informacji ,

nie podpisujemy się pod cudzymi pracami,

przestrzegamy praw autorskich,

używamy tylko legalnego oprogramowania,

nie podajemy danych osobowych i nie ujawniamy hasła dostępu.

4.Komunikujmy się.

Internetowa komunikacja to dobra relacja.

korzystamy ze strony internetowej szkoły w celu zapoznania się z aktualnymi wiadomościami

komunikujmy się za pomocą portali społecznościowych i e-mail.

5. Komputery pod ręką.

Kiedy nauka staje się męką, dobrze jest mieć komputer pod ręką.

po zajęciach korzystamy z komputerów znajdujących się w pracowni komputerowej
i w  Centrum  Multimedialnym.

korzystamy w wolnym czasie ze sprzętu znajdującego się w pracowniach szkolnych: komputer, DVD, rzutnik, magnetofon itp., ale zawsze w porozumieniu  z nauczycielem.

6.Bądź bezpieczny w sieci.

Aby być bezpiecznym w sieci, nie kontaktuj się jak leci.

nie podajemy nieznajomym swoich adresów i numerów telefonów,

nie umieszczamy zdjęć swoich domów,

unikamy klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,

jeśli coś nas niepokoi mówimy o tym rodzicom bądź nauczycielom,

instalujemy programy antywirusowe.

7. Naucz tego dorosłych.

Rodzice i dziadkowie w sieci surfują – dzieci i wnuki naśladują.

pokazujemy dorosłym swoje ulubione strony,

uczymy korzystania z Internetu oraz z innych programów komputerowych,

w obsłudze komputerów wspieramy się wzajemnie.

W realizacji zadań uczestniczą uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie wspierając dzieci poprzez odpowiednie działania:

Dyrektor – czuwa nad realizacją programu i wybranego zadania dyrektora oraz mobilizuje i wspiera wszystkich uczestników.

Koordynator -czuwa nad realizacją programu, mobilizuje i wspiera wszystkich uczestników, czuwa nad realizacją zadań kodeksu, służy pomocą w opiece nad sprzętem, instaluje odpowiednie oprogramowanie.

Nauczyciele – czuwają nad realizacją zadań kodeksu, planują pracę z wykorzystaniem TIK, podają adresy wartych do wykorzystania stron internetowych, ostrzegają przed zagrożeniami i konsekwencjami, nie tolerują plagiatów, reagują na skargi i przestrzegają przed nękaniem w sieci, wspierają rodziców.

Rodzice i Dziadkowie – interesują się jakie strony odwiedzają dzieci, kontrolują czas, reagują na zagrożenie, nie tolerują plagiatów, są gotowi uczyć się od dzieci, wspomagają pracę nauczycieli.

Sunday the 5th. Copyright Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie.