Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Global Volunteers

Global Volunteers jest prywatną, międzynarodową organizacją non–profit, która zajmuje się promowaniem rozwoju społecznego i gospodarczego na świecie. Organizacja została założona w 1984 roku przez amerykanów Buda Philbrooka i Michele Gran. Siedzibą organizacji jest miasto St. Paul, w stanie Minnesota w USA.  Global Volunteers posiada status konsultanta  ONZ, a także partnerskie stosunki z organizacjami z ponad 200 społeczności na całym świecie. 

Skupiając się na projektach rozwoju, inicjowanych przez lokalne społeczności, misją Global Volunteers jest promowanie pokoju i społecznej sprawiedliwości poprzez wzajemne zrozumienie między narodami.

Global Volunteers rocznie koordynuje ponad 200 grup wolontariuszy. 

99% wolontariuszy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pozostały procent to łączna liczba obywateli z ponad 26 krajów. Wolontariusze reprezentują różne grupy wiekowe i zawodowe. Uczestnicząc w programie, uczą się od lokalnych społeczności poprzez wspólną z nimi pracę. Grupy wolontariuszy zarządzane są przez wykwalifikowanych liderów.

Na podstawie danych z  2014 roku, w ramach działalności organizacji w ciągu  30 lat pracowało ponad 31 000 wolontariuszy dla 160 lokalnych społeczności w 32 krajach na 6 kontynentach.

Zakres pracy organizacji w poszczególnych krajach jest określony przez lokalne społeczności i kierowany przez lokalnych liderów. Główne projekty to :

• Opieka nad dziećmi z domów dziecka;

• Nauczanie praktycznej znajomości języka angielskiego ;

• Zapewnienie opieki zdrowotnej ;

• Budowa, remonty i malowanie domów i obiektów społecznych, takich jak szkoły, przychodnie zdrowia i ośrodki kultury .

Wolontariusze oprócz tego, że poświęcają swój czas, pokrywają także wszystkie koszty związane z programem. Jak sami twierdza, często okazuje się, że dzięki zdobywaniu bogatych doświadczeń  i czerpaniu satysfakcji z pracy z lokalnymi społecznościami,  w zamian otrzymują znacznie więcej niż dają.

Od 1999 r. oficjalnym gospodarzem wizyt amerykańskich wolontariuszy jest Starosta Siedlecki.

 

Zajęcia z wolontariuszką z organizacji Global Volunteers

 

W dniach od 10 do 13 maja 2016 roku gościliśmy w naszej szkole Panią Eleanore (Lani) Allanson-Donoho z Elgin, Illinois w Stanach Zjednoczonych. Podczas zajęć uczniowie naszej szkoły mieli możliwość doskonalić płynność wymowy i akcent w języku angielskim, zapoznać się z elementami kultury i geografii Stanów Zjednoczonych, a także obejrzeć czasopisma i gazety w języku angielskim. Na pożegnanie uczniowie przygotowali dla Pani piękne laurki i bukiet kwiatów.

 Zdjęcia z bieżącej współpracy:

gv5 16 gv1 16 gv3 16 gv4 16

W dniach od 12 do 20 maja 2015 roku w naszej szkole gościliśmy wolontariuszy z amerykańskiej organizacji Global Volinteers. Zajęcia z państwem Molly i Bob O’dea umożliwiają uczniom naszej szkoły rozwijanie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtują w nich postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur.

 

Zdjęcia z tegorocznej współpracy:

wolontariat 1 15 a wolontariat 2 15b

 

Dnia 17 maja 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach XXV-lecia współpracy mieszkańców ziemi siedleckiej z amerykańską organizacją Global Volunteers w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.

rejmontowka 2015

 

 

Wednesday the 24th. Copyright Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie.