BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI
INSTRUKCJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
MAJ 2020
Nasza szkoła dołączyła do programu “Szkoła z Gigantami” organizowanego przez szkołę @Giganci Programowania.
Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Wszystkich naszych uczniów zapraszamy do zapisów na darmowe warsztaty
z programowania. Młodsi uczniowie (9 - 12 lat) mogą wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania w Scratch oraz tworzeniu aplikacji w App Inventorze. Starsi uczniowie natomiast będą mieli okazję do rozpoczęcia przygody z programowaniem w języku Python. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i podzielone są na 2 grupy wiekowe (9-12 lat oraz 13-18 lat), dla których program został specjalnie dopasowany. Warsztaty będą prowadzone w formie webinaru. Każde spotkanie trwa 2 godziny lekcyjne (1,5 h).
Zapisów można dokonywać poprzez link ( uczniowie za zgodą Rodziców):
https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/SzkolaZGigantami
Serdecznie zapraszamy również Rodziców naszych uczniów do udziału w bezpłatnym webinarze “Bezpieczny Internet Online”.
Będą to darmowe warsztaty adresowane specjalnie do rodziców. Podczas warsztatów nasi trenerzy edukują m.in. o tym, czym jest dark web oraz jak bronić się przed atakami hakerskimi.
Webinar odbędzie się w kilku terminach: 7.05., 11.05., 14.05, 21.05.
Zachęcamy Rodziców do rejestracji poprzez stronę:
https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/BezpiecznyInternet
***
Rok szkolny 2018/2019
Przytul hejtera - piosenka na 2019 rok :)
Korzystaj ze strony graj, ucz się i bierz udział w konkursach !!!
Program szkolnych działań na rok 2018/2019
Rok szkolny 2017/2018
Po raz 8 nasza szkoła wzięła udział w obchodach dnia Bezpiecznego Internetu.
na
Zaplanowane działania na dni 6 - 16 lutego 2018 r.:
1. Apel - 8.00.
2. Godzina dla bezpieczeństwa - klasowe zajęcia (pogadanki, prezentacje, wykonanie plakatów, puzzli i krzyżówek tematycznych) w godzinach 9.00 - 12.00. Prezentacja prac odbędzie się godzinach 20.00 - 22.00 w czasie "Nocy w szkole"
3. Programujemy bezpieczeństwo - uczniowie klas 4 i 5 będą tworzyć w scratchu gry edukacyjne dotyczące zachowań w sieci - 20.00 - 22.00 - i przedstawią swoje prace wszystkim uczniom biorącym udział w "Nocy w szkole".
Szanowni Rodzice,
w związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie 20 marca 2017 r. otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Edukacji Narodowej (DPPI-DPPI.070.2.2017.RLS). Zwracam się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z niżej zamieszczonymi fragmentami pisma, dotyczącymi bezpiecznego korzystania z zasobów internetu przez dzieci.
LIST PODSEKRETARZA STANU W MINISTERSTWIE EDUKACJI
Prosimy też o zapoznanie się z listem do rodziców Rzecznika Praw Dziecka
Dyrektor szkoły
Bożena Długosz
Dzień Bezpiecznego Internetu 2017
7 lutego szkolnym apelem rozpoczęliśmy obchody - po raz 7 w naszej szkole - Dnia Bezpiecznego Internetu pt. Razem zmieniamy internet na lepsze. Dzień ten był początkiem szkolnych działań z zakresu profilaktyki bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, które będą obejmowały zajęcia edukacyjne dla uczniów z wykorzystaniem filmów edukacyjnych, grę szkolną, gazetki tematyczne oraz ulotki dla rodziców. Działania te będą trwały do 7 marca i mają na celu uświadomienie dzieciom oraz rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym problem szkodliwych treści i ich odpowiedzialność za zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2016
25 lutego obchodziliśmy po raz 6 w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Był on podsumowaniem wszystkich podjętych działań z zakresu profilaktyki bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, które obejmowały zajęcia edukacyjne dla uczniów z wykorzystaniem filmów - Dzień z życia, W sieci, Zit, Fejsmen, Przytul Hejtera - prelekcję dla rodziców wraz z rozpowszechnieniem broszur oraz gazetkę tematyczną.
Na drzwiach każdej klasy powieszone zostały plakaty oraz plansze z podpisami dzieci jako świadomymi uczestnikami tego wydarzenia.
Koło dziennikarsko-teatralne zorganizowało zabawę – grę fabularną - Bezpieczni w sieci, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. Dzieci podzielone na drużyny wyruszyły na pomoc myszce komputerowej, która stała się bezużyteczna po tym, jak wirus zablokował dostęp do sieci, gdyż dzieci nierozważnie z niej korzystały. Uczniowie pod opieką myszki obejrzeli scenki ilustrujące nieodpowiednie zachowania młodych ludzi w Internecie. Scenki poruszały takie problemy jak: zbyt długi czas spędzany przed komputerem i uzależnienie od gier, umieszczanie zdjęć ośmieszających innych i niewłaściwych komentarzy w sieci, nierozmyślne zakupy przez Internet i podawanie swoich danych, nawiązywanie kontaktów z nieznajomymi. Każda scenka została wnikliwie omówiona, a następnie uczniowie układali rymowanki, które miały przestrzec przed nierozważnymi poczynaniami w świecie wirtualnym. Ostatecznie myszka postanowiła zaprowadzić dzieci do pracowni komputerowej na spotkanie z wirusem. Ten udostępnił im salę, pozwolił nawet włączyć komputery, ale złośliwie się uśmiechał – gdyż wyłączył im dostęp do Internetu. Jednak wbrew oczekiwaniom wirusa uczniowie nie zajęli się grami i próbą połączenia z Internetem. Z dużym zaangażowaniem zapisywali ułożone przez siebie rymowanki w komputerach. Zaskoczony wirus doceniając starania dzieci postanowił przywrócić dostęp do sieci, by mogły umieścić swoje prace na szkolnej stronie internetowej.
Wszyscy uczniowie wzięli też udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Gościliśmy w naszej szkole młodszą aspirant Edytę Barycką
z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji oraz sierżanta Mariusza Pracza z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą. Policjanci wzięli udział w naszej akcji Podejmij wyzwanie, poczytaj dzieciom i czytali uczniom opowiadanie Barbary Stenki Flexi- gwiazda z netu – tematycznie związane z zachowaniami w sieci. Następnie sierżant Mariusz Pracz przedstawił prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa w sieci oraz omówił konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań w Internecie.
Za realizację szkolnych obchodów z okazji Dnia Telefonu Zaufania nasza szkoła jako jedna z trzech w Polsce otrzymała nagrodę w postaci projektora oraz dyplom za udział.
Szkolne obchody Dnia telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 2015
W ramach obchodów Szkolnego Dnia Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży w naszej szkole odbyły sie zajęcia warsztatowe wg. scenariuszy pobranych ze strony organizatora. Ponadto Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów z klas 4-6 do ułożonej przez uczennice klasy szóstej zabawy fabularnej. Młodsze dzieci z klas 0 - 3 uczestniczyły w podchodach, układaniu puzzli, konkursach plastycznych...
Za zorganizowanie 10 lutego 2015 roku Szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła otrzymała dyplom: "kliknij tutaj"
Od kilku lat realizujemy w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali program edukacyjno-profilaktyczny pt. „Dziecko w sieci”. Obchody DBI są częścią składową tego programu. W lutym następuje z tej okazji intensyfikacja naszych działań.
Działania rozpoczęły się w październiku 2014r. W każdej klasie zostały przygotowane gazetki ścienne wykorzystujące broszury i plakaty z poprzedniej edycji i przeprowadzone zostały pogadankio bezpieczeństwie w sieci.Uczniowie klas IV – VI opracowali prezentacje multimedialne pt. „Bądź bezpieczny w sieci”.
W ramach obchodów DBI 2015 na początku lutego, na korytarzu szkolnym została umieszczona gazetka, przedstawiająca główny temat DBI, plakaty promujące ten dzień oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, telefony pomocne przy rozwiązaniu problemów internetowych. Odbył się finał konkursu dla klas IV – VI na prezentację multimedialną pt. „Bądź bezpieczny w sieci”, która będzie wykorzystana na lekcjach oraz przedstawiona rodzicom na spotkaniach.
W klasie 0 opiekun przeprowadził pogadankę dydaktyczną oraz została wyświetlona gra dla najmłodszych ze strony www.necio.pl; uczniowie klas I-III w formie pogadanki, kolorowanek i korzystania ze strony www.plikifolder – Przygody Filka i Folderka przypomnieli sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu; uczniowie klas IV-VI podczas zajęć informatycznych przeszli kursy na platformie e-learningowej fdn.pl oraz na godzinach wychowawczych i zajęciach pozalekcyjnych pracowali korzystając ze scenariuszy Gdzie jest Mimi. Podczas warsztatów uczniowie zostali zapoznani z nowymi możliwościami technologii informatycznej oraz sposobami jej wykorzystania w celach edukacyjnych, przedstawiania w pozytywny sposób swoich zainteresowań oraz zagrożeniami wynikającymi z korzystania z sieci. Uczniowie z klasy V i VI biorący udział w zajęciach programowania w scratch rozpoczęli przygotowywanie gry pt. „Netykieta” i „Bądź bezpieczny w sieci”. Z gier tych będą korzystać uczniowie naszej szkoły oraz zostanie ona upubliczniona na szkolnym studio scratch. Na stronie internetowej szkoły, w zakładce DBI umieszczone zostały podstawowe informacje dotyczące obchodów tego dnia. Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie klas IV-VI wypełnili ankiety ewaluacyjne.
Niektórzy uczniowie oraz nauczyciele brali udział w kursach e-lerningowych na www.kursy.dzieckowsieci.pl.
Organizator: Iwona Michałowska
Za zorganizowanie 11 lutego 2014 roku Szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła otrzymała dyplom: "kliknij tutaj"
W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła również jak i w latach poprzednich realizuje program "Dziecko w sieci".
W ramach programu:
- został przeprowadzony cykl zajęć edukacyjnych dla klas 0 - 3 "Owce w sieci"
- został przeprowadzony cykl zajęć edukacyjnych dla klas 4 - 6 "Lekcje bezpieczeństwa"
- powstała gazetka ścienna "Razem tworzymy lepszy internet"
- 14 lutego odbył się apel "Dzień bezpiecznego internetu"
- odbył się szkolny konkurs plastyczny "Razem tworzymy lepszy internet"
jedna z prac konkursowych
- stworzyliśmy szkolny kodeks internauty i broszurę dla dzieci z klas 4 - 6, którą otrzymał każdy uczeń
- bierzemy udział w konkursie inicjatyw w ramach "Dnia bezpiecznego internetu"