Grala bliżej gwiazd – projekt edukacyjny
KLUB MAŁYCH ASTRONOMÓW
im. dra Tadeusza Rakowieckiego
Idea:
Pomysł powstania Klubu Małych Astronomów zrodził się podczas realizacji projektu Grala bliżej gwiazd. Był on efektem wielu działań uczniów i nauczycieli, których celem była popularyzacja sylwetki Tadeusza Rakowieckiego i wiedzy z zakresu astronomii.
W sierpniu 2013 roku podczas obserwacji nieba zorganizowanych na terenie boiska szkolnego we współpracy z członkami Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (STMA) wspólnie doszliśmy do wniosku, że osiągnięcia Rakowieckiego w dziedzinie astronomii są niebywałe, a mimo to jest on mało znany nie tylko w środowisku lokalnym. Postanowiliśmy to zmienić. W październiku, na zaproszenie STMA, wraz z naszymi uczniami o Rakowieckim opowiadaliśmy podczas Dnia Astronomii w I LO w Siedlcach w ramach XV Festiwalu Nauki
i Sztuki. W styczniu w naszej szkole odbył się pokaz Cyfrowego Planetarium Astropark, który zrobił dość duże wrażenie na dzieciach. Gdy w styczniu 2014 roku ustalaliśmy zakres tematyczny projektu ogólnoszkolnego – Moja mała ojczyzna – podjęliśmy się zadania zorganizowania imprezy okolicznościowej, której po konsultacjach z dziećmi nadaliśmy tytuł Grala bliżej gwiazd. Taki tytuł nosił też nasz projekt. Praca nad projektem okazała się niezwykle inspirująca, a tematyka tak pochłonęła dzieci, że zrodziła się idea powołania w szkole klubu miłośników astronomii. Po wielu konsultacjach wybraliśmy nazwę Klub Małych Astronomów. Działalność Klubu postanowiliśmy prowadzić w oparciu projekt edukacyjny Grala bliżej gwiazd.
Założenia ogólne:
- Klub Małych Astronomów działa przy Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w grali Dąbrowiźnie.
- Patronem Klubu jest dr Tadeusz Rakowiecki – astronom samouk urodzony w Grali Dąbrowiźnie.
- Członkami Klubu są uczniowie Szkoły Podstawowej w Grali Dąbrowiźnie.
- Opiekunami Klubu są panie Beata Błaszczak, Ewa Długosz, Agnieszka Dołęga.
Cele:
- przybliżenie i popularyzowanie sylwetki, działalności zawodowej i życiowych pasji Tadeusza Augustyna Rakowieckiego,
- wzbogacanie wiedzy z zakresu astronomii,
- wspieranie aktywnej i twórczej postawy uczniów,
- umożliwienie dzieciom prezentowania swojej wiedzy, umiejętności, zdolności,
- doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
- rozwijanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji i krytycznego ich odbioru, selekcji i opracowania materiału z podaniem źródeł informacji i poszanowaniem praw autorskich;
- doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami TIK;
- ćwiczenie umiejętności wystąpień przed publicznością;
- wzmacnianie w uczniach poczucia ich własnej wartości.
Działania Klubu małych Astronomów:
- Twórcze działania uczniów popularyzujące sylwetkę Tadeusza Rakowieckiego i wiedzę astronomiczną.
- Przygotowanie wystąpień, referatów, gazetek, wystaw, albumów przez chętnych uczniów pod kierunkiem opiekunów.
- Współpraca z Siedleckim Towarzystwem Miłośników Astronomii.
- Organizacja nocnych obserwacji nieba.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły jako jedyna szkoła podstawowa uczestniczyli w XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach odbywającym się w I LO im. Bolesława Prusa.
Bączek - nauka w zabawkach - to temat naszego pokazu prezentowanego podczas XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki.
22 października 2016 r. Wiktoria, Wioletta i Justyna wprowadzały zwiedzających w tajniki nauki ukryte w dziecięcej zabawce.
http://szpgrala.pl/projekty-szkoly/grala-gwiazd#sigFreeId0d70c2d651
Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie czynnie uczestniczyli w Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.
W ramach XVI Festiwalu 17 października w Muzeum Regionalnym w Siedlcach działało Planetarium. Członkowie Klubu Małych Astronomów z Grali wzięli udział w seansie na zaproszenie Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
W sobotę 18 października w I LO im. Bolesława Prusa odbył się Festiwal Światła. Wśród licznych prezentacji i pokazów przygotowanych przez licealistów i studentów wystąpiły szóstoklasistki z Grali. Opowiadały o mieszaniu barw, wyjaśniały zasadę działania krążka Newtona oraz „egzaminowały” zwiedzających ze znajomości barw. Wzięły też udział
w wykładzie na temat historii obserwacji astronomicznych przygotowanym przez panią Magdę Pilską-Piotrowską - Kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.