Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu

GralabliejgwiazdGrala bliżej gwiazd – projekt edukacyjny

KLUB MAŁYCH ASTRONOMÓW

im. dra Tadeusza Rakowieckiego

 

 

Idea:

Pomysł powstania Klubu Małych Astronomów zrodził się podczas realizacji projektu Grala bliżej gwiazd. Był on efektem wielu działań uczniów i nauczycieli, których celem była popularyzacja sylwetki Tadeusza Rakowieckiego i wiedzy z zakresu astronomii.

W sierpniu 2013 roku podczas obserwacji nieba zorganizowanych na terenie boiska szkolnego we współpracy z członkami Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (STMA) wspólnie doszliśmy do wniosku, że osiągnięcia Rakowieckiego w dziedzinie astronomii są niebywałe, a mimo to jest on mało znany nie tylko w środowisku lokalnym. Postanowiliśmy to zmienić. W październiku, na zaproszenie STMA, wraz z naszymi uczniami o Rakowieckim opowiadaliśmy podczas Dnia Astronomii w I LO w Siedlcach w ramach XV Festiwalu Nauki
i Sztuki. W styczniu w naszej szkole odbył się pokaz Cyfrowego Planetarium Astropark, który zrobił dość duże wrażenie na dzieciach. Gdy w styczniu 2014 roku ustalaliśmy zakres tematyczny projektu ogólnoszkolnego – Moja mała ojczyzna – podjęliśmy się zadania zorganizowania imprezy okolicznościowej, której po konsultacjach z dziećmi nadaliśmy tytuł Grala bliżej gwiazd. Taki tytuł nosił też nasz projekt. Praca nad projektem okazała się niezwykle inspirująca, a tematyka tak pochłonęła dzieci, że zrodziła się idea powołania w szkole klubu miłośników astronomii. Po wielu konsultacjach wybraliśmy nazwę Klub Małych Astronomów. Działalność Klubu postanowiliśmy prowadzić w oparciu projekt edukacyjny Grala bliżej gwiazd.

Założenia ogólne:

 1. Klub Małych Astronomów działa przy Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w grali Dąbrowiźnie.
 2. Patronem Klubu jest dr Tadeusz Rakowiecki – astronom samouk urodzony w Grali Dąbrowiźnie.
 3. Członkami Klubu są uczniowie Szkoły Podstawowej w Grali Dąbrowiźnie.
 4. Opiekunami Klubu są panie Beata Błaszczak, Ewa Długosz, Agnieszka Dołęga.

Cele:

 • przybliżenie i popularyzowanie sylwetki, działalności zawodowej i życiowych pasji Tadeusza Augustyna Rakowieckiego,
 • wzbogacanie wiedzy z zakresu astronomii,
 • wspieranie aktywnej i twórczej postawy uczniów,
 • umożliwienie dzieciom prezentowania swojej wiedzy, umiejętności, zdolności,
 • doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
 • rozwijanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji i krytycznego ich odbioru, selekcji i opracowania materiału z podaniem źródeł informacji i poszanowaniem praw autorskich;
 • doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami TIK;
 • ćwiczenie umiejętności wystąpień przed publicznością;
 • wzmacnianie w uczniach poczucia ich własnej wartości.

Działania Klubu małych Astronomów:

 1. Twórcze działania uczniów popularyzujące sylwetkę Tadeusza Rakowieckiego i wiedzę astronomiczną.
 2. Przygotowanie wystąpień, referatów, gazetek, wystaw, albumów przez chętnych uczniów pod kierunkiem opiekunów.
 3. Współpraca z Siedleckim Towarzystwem Miłośników Astronomii.
 4. Organizacja nocnych obserwacji nieba.

 Gralabliejgwiazd1 

 

 

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły jako jedyna szkoła podstawowa uczestniczyli w XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach odbywającym się w I LO im. Bolesława Prusa.

 

Bączek - nauka w zabawkach - to temat naszego pokazu prezentowanego podczas XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki. 

 

22 października 2016 r. Wiktoria, Wioletta i Justyna wprowadzały zwiedzających w tajniki nauki ukryte w dziecięcej zabawce.

 

View the embedded image gallery online at:
http://szpgrala.pl/projekty-szkoly/grala-gwiazd#sigFreeId0d70c2d651

 

Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie czynnie uczestniczyli w Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

W ramach XVI Festiwalu 17 października w Muzeum Regionalnym w Siedlcach działało Planetarium. Członkowie Klubu Małych Astronomów z Grali wzięli udział w seansie na zaproszenie Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

W sobotę 18 października w I LO im. Bolesława Prusa odbył się Festiwal Światła. Wśród licznych prezentacji i pokazów przygotowanych przez licealistów i studentów wystąpiły szóstoklasistki z Grali.  Opowiadały o mieszaniu barw, wyjaśniały zasadę działania krążka Newtona oraz „egzaminowały” zwiedzających ze znajomości barw. Wzięły też udział 
w wykładzie na temat historii obserwacji astronomicznych przygotowanym przez panią Magdę Pilską-Piotrowską - Kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

 

 

Tuesday the 18th. Copyright Szkoła Podstawowa w Grali Dąbrowiźnie.